Leden 2011

Nachthimmel

31. ledna 2011 v 18:28 | Darling |  z hlavy mé
.

.    Většina z nás si pod slovem obloha představí modrý obal naší Země. Občas na ní zazáří slunce, občas z toho zaprší. Ale když k tomuto slovu přidáme přídavné jméno "noční", dáme tím větší svobodu naší fantazii. Někdo si vybaví romantický zážitek se svou první láskou, básníka může inspirovat, astronoma fascinovat a někdo na ní může vidět Malého Prince a ptát se: "Spásl nebo nespásl beránek květinu?"
.    Ten tajemný svět vznášející se nade mnou mne dobíjí zvláštní energií. Vidím v něm nepopsatelné krásno. Mám touhu objevovat neobjevené. Světlo hvězd ve mi dává pocit naděje a ve Měsíci  vidím mého průvodce noční oblohou. Ten pohled bych nazvala očistným rituálem pro moji duši, je to taková nadpozemská náplast na bolístky způsobené strastmi každodenního života.
   Někteří lidé si vůbec neuvědomují, kolik krásných věcí okolo nás máme. A to zcela zadarmo. Upřímně, kolik jste zaplatili za jediný pohled na oblohu a kolik za koupi bezcenné hlouposti, ze které sice máte radost, můžete si ji vzít do ruky, osahat každý její záhyb, ale za chvíli vás možná omrzí. A tohle byste s oblohou sotva zvládli. Člověk by se měl naučit radovat se z maličkostí okolo nás. Proto se zkuste jednou zahledět do toho nočního tajemna a kochat se, dokud nám i obyčejný pohled na oblohu stát nezdaní.

Dadaistická báseň

29. ledna 2011 v 18:17 | Darling |  z hlavy mé
Jak napsat dadaistickou báseň:

"Vezměte noviny. Vezměte nůžky. Vyberte v novinách článek tak dlouhý, jak dlouhou chcete mít báseň. Vystřihněte článek. Potom pečlivě vystříhejte slovo za slovem z tohoto článku a naházejte je do pytlíku. Lehce zatřepejte. Vytahujte potom jednotlivé výstřižky jeden po druhém a skládejte je v takovém pořadí, jak jste je vytahovali. Pečlivě slova opište. Báseň se Vám bude podobat." To vám radí Tristan Tzara

I já jsem se řídila podle tohoto návodu a vzniklo toto:

Na představil
festivalu vý
nezávislých

Propaguje svůj
Exit through the gift shop
umělec

Britský sprejer
provokatér přezdívkou
hýčká mediálním

Debut že ledě,
evropský
tančí

Vlastní nejslavnější
po streetarto
snajprům tenkém


Ze života Darling

26. ledna 2011 v 19:14 | Darling |  z hlavy mé
Jsem nadmíru spokojená s výsledkem mého půlročního snažení ve škole. Toto snažení mi přineslo tři dvojky pouhé na vysvědčení. Hlavně na jedničku z chemie, biologie a češtiny jsem opravdu hrdá. A pořád se nemůžu rozhodnout, kam mám jít po škole. Buď na medicínu, nebo učitelku, nebo JAMU. Fascinuje mě biologie, melodie slova endoplazmatické retikulum. Ráda učím, poučuju a vychovávám. A miluju hudbu.

Pamatujete si na titulek článku, který jsem psala nedávno? Darling ist verliebt wie nie zuvor? Darling je pořád verliebt wie nie zuvor, ale! Občas mám náladu být jenom sama se sebou, utéci do mého světa a nepustit tam ani jeho. Ve vztazích jsem někdy sobec, to o sobě moc dobře vím. Jen ten druhý to nikdy nejspíš nepochopí. A zase jinak to uvidím třeba za deset let, kdy člověk bude přeci jen v tom světě víc rozkoukanější.

Znáte pana soudruha Kim Čong Ila? Že ne? Tak já vám o něm něco povím. Hitler je oproti němu nevinný hošík. Hitler je vůbec proti komunismu nevinný hošík. Nechápejte to tak, že se ho zastávám, chraň Bůh! Tak tedy Kim Čong Il je jeden z nejodpornějších lidí na světě ovládající severní Koreu - KLDR. A já bych ho nejradši nakopala do pozadí (to je asi to mé nejupřímnější vylití si zlosti za mou působnost na blog.cz).

Nyní si poslechněme krásné tři židovské písně. Hebrejština je krásný jazyk.


Konstantin Paustovskij - Romantici

24. ledna 2011 v 19:46 | Darling |  z hlavy jiných
"Cítím lačnou a nenasytnou žízeň po životě. Mohu vám do nekonečna vyprávět o každé minutě, o každém prožitém dnu. Ve všem, co vidím, nalézám kouzelnou chuť a vůni, věčné kouzlo."


"Jak štědrý je život, jak plný je každý den."


"...město se ozývalo nádhernými zvuky života."


"Nevím, jak ty to cítíš, ale mně každý den usedá srdce radostí nad tím, jak je pěkné žít."

Hledání v dešti

21. ledna 2011 v 20:39 | Darling |  z hlavy mé
Zkuste se někdy zaposlouchat do hlasu zpívajících kapek deště. Přitiskněte ucho na okno, zavřete oči a ponořte se do toho pocitu absolutního nevědomí. Třeba v tom hlasu deště najdete nějaké tajemství, nebo poslání od božských entit tam nahoře. Nebo to bude jen obyčejný, neobyčejně krásný hlas deště.


Poslouchám božské Rolling Stones a přemýšlím, jestli se z hledání mých předků na internetu zbláznit, nebo nezbláznit. Našla jsem asi 50 nových lidí vztahující se k jistému jménu (neprozradím/tajemství). Jistý pán z této rodiny se jednoho dne rozhodl, že se vydá s příbuzenstvem do Ameriky. A tam se usídlil, měl děti, jeho příbuzní měli děti, děti měly děti atd. atd. A já se teď nestačím divit, kolik lidí s tímto jménem se v Americe ráčí milostivě nacházet. Je to vyčerpávající, ale na druhou stranu jeden z mých velkých koníčků. Jen si představte ten pocit, když usínáte, že nad vámi lítají duchové vašeho ctěného zemřelého příbuzenstva a támhle někde v Americe žijí jejich potomci, vaši příbuzní. Ale oni vůbec netuší, že nějaká osoba na ně zrovna teď myslí. Krásné.

A našla jsem více informací zase o jiném rodě, mně nejmilejším. Jsem šťastná.

Taky cítíte to jarno, kroužící nad námi?

17. ledna 2011 v 18:22 | Darling |  z hlavy mé
Přeji krásný lednový den!

Těm, kteří jsou stejně nadšeni povedeným počasím přeji krásný skoro jarní den. Něco přeci musí být ve vzduchu. Cítím takové to raní jarno. Hlavně po ránu. Už nemusím nosit rukavice a mazat si mé omrzliny krémem, který stejně nefunguje, ale přináší mi aspoň malý pocit jeho funkčnosti.
Už jsem si naplánovala své letní prázdniny. Dva týdny strávím mezi bodrými Moraváky na hudebních kurzech, týden u sestřenice a zbytek doma. Někomu se zdá strávit zbytek prázdnin doma, ale já to tu mám ráda. Ráno vstanu, zacvičím si jógu, půjdu si sednout pod strom a ponořovat ruce do rosou mokré trávy, zkoumat dalekohledem ptáky a povídat si s veverkou. Pak půjdu do knihovny a půjčím si knížky pro malé děti. Mí milovaní F. Kafka a Komenský mi už lezou nad hlavu, potřebuji malý čtenářský oddech. Přečtu si Pipi dlouhou punčochu. Na tu se těším nejvíc. A nebo bude všechno úplně jinak. Ale vždy jsem si dokázala věci naplánovat, aby mi vyšly.

Tuhle písničku jsem si schovávala na pozdější, více jarní dny, ale touha vám ji představit byla silnější než já.


Mám pro vás malý literární úkol

13. ledna 2011 v 19:09 | Darling |  z hlavy mé
Elfrieda a Jakýkoli muž /jméno a postavení si vymyslete/ jsou dva prostí lidé. Ke každému jsem napsala slovesa, která mě náhodou napadla. Vaším úkolem je sepsat příběh o Elfriedě a Jakémkoli muži. Podmínkou je, aby slovesa u Elfriedy šly po sobě tak, jak jsou napsaná. Mezi ně si můžete samozřejmě přidávat i svá vlastní slovesa, abych vám to ulehčila. U Jakéhokoli muže si můžete slovesa libovolně přehazovat. Další podmínkou je užití podstatných jmen napsaných níže:


Elfrieda: jedla, pila, malovala, obula, vzala, vyšla, zavřela, zamkla, jela, vešla, mračila, houpala, cupitala, otevřela, napsala, umyla, vyhodila, uhodila, zamávala, usmála, vytáhla, zmačkala, shodila, chodila, spadla, zavřela, smála.

Jakýkoli muž: pozdravil, chytil, mrkl, četl, nesměl, utopil, odešel.

Podstatná jména: dopis, kýbl, lžička, cigareta, slovník cizích slov

Můžete psát jak do komentářů k tomuto článku, nebo na svůj blog. Přeju úspěšné a originální tvoření :)Odpolední záležitost

8. ledna 2011 v 19:27 | Darling |  z hlavy mé
Odpolední záležitost
Chvějících se rukou
Chvějící se teplo z nás
Prolíná se se zimním chladem
Proudícím z otevřeného okna tvého pokoje

...
...

Jen tak mě napadlo,

5. ledna 2011 v 20:10 | Darling |  z hlavy mé
že bych mohle sepsat meine Lieblingssachen/oblíbené věci všeho druhu. Takže, mám ráda...

o Hudbu
o Angličtinu
o Němčinu
o Zapojování anglických slovíček do německé mluvy/ britanizace němčiny
o Literaturu
o Vůni knih
o Sníh ve svitu lampy
o Barevné punčocháče
o Ranní rosu
o Dusno v našem skleníku s okurkami = domácí sauna
o Lezení po stromech
o Háčkování čehosi a následného párání
o Peřinu, kterou přede mnou někdo krásně vyhřál
o Sypané čaje
o Cizojazyčné knihy
o Slovníky všeho druhu
o Samoléčbu - napařování + Vincentka + hašlerky
o Zkoumání lidí na autobusové zastávce
o Hrabání se v cizích šuplících :)
o Fialky
o Průzkumy všeho druhu :)
o Poučování/ výchovné rady do života
o Mlčení
o Po opsání předtím naprosto nevyřešitelného úkolu z matematiky prohlásit: "Že mě to nenapadlo! Tak primitivní!"
o Úmyslné zaseknutí automatu na sušenky :)
o last.fm
o Štrachání informací o lidech na internetu :)
o Mýdla a šampony s pevnými tělesy uvnitř
o Gumové medvídky
o Obdařování úsměvy
o Psaní
o Jít okolo mého tajného vyvoleného a úmyslně si pustit písničku jeho nejoblíbenější skupiny :) I když takovéto věci mě už dávno přešly, ale hezky se na to vzpomíná.
o Povídání si s mou oblíbenou květinou
o Smlouvání s prodavačkou o ceně
o Zkoumat v obchodech ceny a nahlas pokřikovat: Vydřiduši!
o Počítání oveček před spaním
o Koukání se z okna
o Ležet na trávě a mít pocit absolutní svobody

Toto je jen zlomek z mých oblíbených věcí. Teď jsem si vlastně vzpomněla, že jsem vám nic nepoptřála do nového roku. Takže, ať je rok 2011 jeden z nejhezčích roků vašeho života!